Nadciąga ARMAGEDON! IMGW wydało ostrzeżenia III stopnia! Lista województw.

Przed nami prawdopodobnie najsilniejszy burzowy incydent tegorocznego sezonu. Spodziewamy się przede wszystkim intensywnych burz, szczególnie we wschodniej części kraju” – informuje na swoim profilu Sieć Obserwatorów Burz.

 

Organizacja ostrzega, że wiatr w porywach może osiągnąć nawet 110 km/h, a wielkość kul gradu przekroczyć 3 cm. Załamaniu pogody będą towarzyszyć intensywne opady deszczu.
Przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi ostrzega także IMGW. W ciągu dnia na terenach woj. łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia przed upałami. Temperatury powyżej 30 st. C będą doskwierać także mieszkańcom niektórych powiatów woj. wielkopolskiego.

 

O wiele groźniej sytuacja będzie wyglądać w woj. mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim. Na tych obszarach wprowadzono ostrzeżenie II stopnia.
Załamanie pogody doprowadzi do chwilowego ochłodzenia. W sobotę na obszarach Polski centralnej i wschodniej oraz południo-wschodniej słupki pokażą ok. 20-24 st. C. Możliwe jest także wystąpienie burz i opadów deszczu. W sobotę temperatura nie przekroczy 26 st. C. Nieco cieplej będzie w Polsce zachodniej oraz południowym zachodzie, gdzie termometry wskażą od 24-27 st. C.

Nadciągający nad Polskę front burzowy będzie słabszy od tego, który przeszedł w ub. roku nad gminą Rytel. Nawałnice wyrządziły wówczas wiele szkód, a w Suszku zaskoczyły uczestników obozu harcerskiego. Potężna wichura łamała drzewa jak zapałki. W wyniku tamtych wydarzeń zginęły dwie harcerki, a 37. osób zostało rannych.

Według prognozy IMGW w sobotę oraz niedzielę na zachodzie kraju słupki nie przekroczą 27 st. C. Nieco zimniej będzie w Polsce centralnej i wschodniej. Spadek temperatur będzie spowodowany burzami, które nadciągają nad nasz kraj. Dla wielu województw wydano ostrzeżenia II stopnia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało przed nimi SMS-ami. IMGW informuje, że po przejściu przez Polskę gwałtownych burz odpoczniemy na kilka dni od upałów.

 

Po 14 pas przecinający Polskę morza po góry znajdował się w centrum Polski. Burze przesuwają się na wschód. Po 17 obszar burzowy objął niemal całą wschodnią część kraju. W nocy, ok. godziny 23, burze będą występowały w rejonie Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlasia.

 

Nad województwem świętokrzyskim przeszły gwałtowne burze. Nawałnica zerwała dachy i łamała drzewa, które blokują drogi. Podtopionych została wiele budynków. Tuż po 17. najwięcej pracy mieli ratownicy w powiatach buskim, pińczowskim i kieleckim.