Ed Sheeran SPLAGIATOWAŁ piosenkę …

Angielski piosenkarz Ed Sheeran został oskarżony o plagiat – chodzi o jego przebój „Thinking Out Loud”, który ma być plagiatem utworu „Let’s Get It On” Marvina Gaye’a z 1973 r. Sheeran został pozwany przez właścicieli praw do piosenki Gaye’a na 100 milionów dolarów. To nie pierwszy raz, gdy brytyjskiej gwieździe pop zarzuca się plagiat – podaje Onet Muzyka.

 

Czy „Thinking Out Loud” Sheerana z 2014 r. to plagiat „Let’s Get It On” Marvina Gaye’a z 1973? Tak uważa firma Stuctured Asset Sales, właściciele praw autorskich do piosenki Gaye’a i Eda Townsenda. Domagają się odszkodowania w wysokości 100 milionów dolarów. Ich zdaniem, piosenka Sheerana czerpie z utworu Gaye’a, jeśli chodzi o „melodię, harmonię, rytm, instrumentację”.

 

To nie tylko nie pierwszy raz, gdy Sheeran musi tłumaczyć się w sądzie z podobieństwa swoich piosenek do utworów innych artystów – to nie pierwszy raz gdy przychodzi mu bronić się przed zarzutem o kopiowanie „Let’s Get It On”. W 2016 r. rodzina Eda Townsenda złożyła pozew w tej sprawie, który został oddalony rok później. Powrót sprawy nastąpił po tym, jak spadkobiercy współautora „Let’s Get It On” sprzedali swoją część praw do dzieła Stuctured Asset Sales. Firma zdecydowała się działać.

Spadkobiercy Marvina Gaye’a pozywali już także Pharrella Williamsa i Robina Thicke’a w sprawie ich piosenki „Blurred Lines” – zarzucali twórcom splagiatowanie „Got to Give It Up” Gaye’a. W 2015 r. sąd zadecydował o wypłaceniu rodzinie autora „What’s Going On” rekompensaty w wysokości ponad 7 milionów dolarów. Thicke odniósł się w czwartek do wiadomości o kłopotach angielskiego piosenkarza, sugerując żartobliwie, że może podzielić się doświadczeniem. „Hej Ed, daj znać”, napisał na profilu w mediach społecznościowych.

 

 

Komentarze